Badanie szczelności dachów to istotny proces, który ma na celu zapewnienie ochrony budynku zagrożonego przenikaniem wody spowodowanym uszkodzeniami strukturalnymi pokrycia. Istnieje kilka metod i technik wykrywania przecieków:
Inspekcja Wizualna: polega na dokładnym oglądaniu dachu w poszukiwaniu oznak uszkodzeń, pęknięć, ubytków lub nieciągłości w materiałach pokryciowych oraz sprawdzeniu miejsc, gdzie woda może powodować przecieki.
Metody bezinwazyjne badania szczelności dachu:
- Metoda różnicy potencjału pola elektrycznego, która skutecznie pozwala na identyfikację nieszczelności dachu nawet dla dachów zielonych lub odwróconych,
- Metoda elektryczna tzw. „na sucho”, za pomocą przenośnego generatora prądu (próbnika iskrowego), nieoceniona przy dużych powierzchniach dachu wykonanych z membran z tworzyw sztucznych typu PCV i TPO/FPO.
- Metoda badania różnicy wilgotności warstw dachu przy użyciu elektronicznego skanera umożliwiającego wykrywanie zwiększonego zawilgocenia wewnątrz przegrody dachowej, prowadząc badanie z powierzchni dachu i na tej podstawie lokalizować uszkodzenia lub nieszczelności pokrycia.
- Metoda termowizyjna : Wykorzystuje kamerę termowizyjną do wykrywania różnic temperatury na powierzchni dachu, co może wskazywać na miejsca, gdzie woda przenika do konstrukcji.
Szczegółowe badania miejscowe:
- Metoda próżniowa: Zalecana do szybkiego sprawdzenia małych powierzchni i połączeń membrany dachowej czyli zgrzewów na jej płaskiej powierzchni.
- Próby dymowe przy zastosowaniu generatora wysokiej wydajności pozwalają zlokalizować nieszczelności i nieciągłości hydroizolacji szczególnie przy obróbkach dekarskich i wywinięciach pionowych.
- Odkrywki – punktowe otwarcie dachu, w wytypowanych miejscach, w celu sprawdzenia rzeczywistego stanu warstw dachu i identyfikacji przyczyn problemu.
Dodatkowe Badanie Warstw Konstrukcyjnych: Polega na ocenie stanu warstw konstrukcyjnych i izolacyjnych dachu, takich jak izolacja termiczna i pokrycia dachowe, aby upewnić się, że spełniają deklarowane parametry fizykochemiczne, są właściwie zamocowane i nie narażone na uszkodzenia i spełniają swoją projektowaną funkcję.
Współpracujemy z gronem niezależnych ekspertów. Sporządzamy opinie techniczne i ekspertyzy na temat badania szczelności dachów.